在线英语听力室

口语:商品的价格表达对了么?

时间:2015-01-19 01:28:31

(单词翻译:单击)

   1.读写价格的方法

  某物+comes to...(注意单复数)
  Two tickets for the show come to $25.
  那场表演两张票算下来要25美元
  某物+costs...
  The boots cost me $300.
  这双靴子花了我300美元
  某物+sells at...
  The complete set of beauty care products sells at $990.
  这整套的美容产品售价是$990
  某物+is priced at...
  This coat is priced at $230.
  这件外套标价为230美元
  某物+that'll be...
  A combo meal with a Coke to drink-that'll be $5.95.
  套餐配饮料,总共是5.95美元
  2.表示每个单位多少钱的说法,可以 用“单价+a/an/per+单位”或“价格+each"
  Two dollars a bottle.
  一瓶两元
  Twelve pounds each.
  每个12英镑
  3.要表示"按某个单位计价"的说法
  某物+sells by+单位 按单位数量计价
  The deli sells cheese by the ounce1, so just tell them how much you need.
  熟食店是卖奶酪是按盎司计价的,所以只要告诉他们你需要多少就可以了
  4.有些产品有季节性,会依照不同的季节计价
  某物+depends on the season
  The price of lobster2 depends on the season. Sometimes, it is not even available.
  龙虾的价格依照不同季节计价,有时候甚至会缺货

分享到:


点击收听单词发音收听单词发音  

1 ounce hJtx3     
n.盎司,英两
参考例句:
  • He poured in every ounce of power but couldn't make it.他竭尽了全力却无济于事。
  • He has used up the last ounce of oil.他已用完最后一滴油。
2 lobster w8Yzm     
n.龙虾,龙虾肉
参考例句:
  • The lobster is a shellfish.龙虾是水生贝壳动物。
  • I like lobster but it does not like me.我喜欢吃龙虾,但它不适宜于我的健康。